Gripten Korunma

POSTED BY Çağatay DEMİR | Nis, 25, 2017 |

Mutlu Diyet ile gripten korunmanın yolları…

Şu sıralar mevsimsel grip olarak adlandırdığımız ateş, öksürük ve boğaz ağrısı ile başlayan ve acil servislerde son bulan virüsler en büyük kabusumuz haline geldi. Gripten korunmak, vücudunuzun dengesini bozmamak ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.

Soğuk kış aylarını sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için taze sebze ve meyve tüketiminizi arttırmanızda fayda vardır. Portakal ve muz içerdikleri C vitamini ve potasyum ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirirken, brokoli ve yeşil biber ise içerdikleri C vitamini ve mineraller ile virüse karşı koruyucu etki sağlayacaktır.

Ara öğünlerde tüketeceğiniz ananas ise hem vücudunuzun sıvı dengesini ayarlayacak, hem içerdiği C vitamiyle sizi koruyacak, hem de antioksidan özelliği ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir.

Bu dönemde mevsim balıklarını daha sık tüketmeniz içerdikleri B6, B12 ve E vitamini ile sizi virüslere karşı koruyacak; Omega-3 ve Omega-6 içerikleriyle de hastalığa yakalanma riskinizi azaltacaktır.

H3N2 virüsünü yenmek için en etkili silahlarınızdan biri de sudur. Günde en az 12 bardak su tüketerek hastalığın olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Bununla beraber, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çaylarını karabiber, karanfil ve zencefil ile demleyip tüketmeniz bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirici etki gösterecektir.

Hastalığa yakalandığınızda ise, protein içeriği yüksek olan tavuk suyuna çorbalar ile et ve et ürünlerini tüketmek, doku onarımının hızlanmasında ve hastalığın seyrinin yavaşlamasında etkili olacaktır. Tavuk suyuna çorbanın içerisine katacağınız karabiber, zencefil ve limon ise hastalığı daha hızlı şekilde atlatmanızda yardımcı olacaktır.

Çinko,selenyum ve magnezyum içeriği yüksek olan ceviz, badem ve fındık gibi kuru yemişler de mevsimsel grip olarak adlandırdığımız bu virüsten korunmanızda etkili olacaktırlar.

TAGS :