Yaz gelirken alınan bu birkaç kiloyu vermek isteyenlere nasıl bir diyet önerirsiniz?

POSTED BY Çağatay DEMİR | Nis, 25, 2017 |

Yaz aylarında öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta su tüketimidir.

Sıcak havaların etkisiyle vücudumuzda yüksek oranda bir su kaybı oluşur ve bu su kaybının önüne geçmek için günde en az 2-2,5 litre su tüketmek gerekmektedir. Aksi takdirde yorgunluk, halsizlik gibi durumlar görülecektir.

Bunun yanında öğün tüketimimiz çok önemlidir. Sık sık ve azar azar beslenmemiz gerekmektedir. Tek öğünde yüksek miktar enerji alımından ziyade enerji alımını gün içine yayarak hem metabolizmamızı aktif tutmuş hem de şişkinlik hissini azaltmış oluruz.

Yaz aylarında yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı, yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Terleme ile birlikte kaybedilen su ve mineral ihtiyacının karşılanması için sebze ve meyve tüketimi çok önemlidir. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi gerekmektedir. Bu konuda çeşitlilik çok önemlidir, çünkü her besinin vitamin ve mineral içeriği farklıdır. Mevsim meyvesi olan kavun, karpuz, şeftali, kiraz gibi meyveler tercih edilmelidir.

Ara öğünlerde hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ya da dondurma tercih edilmelidir. Özellikle sıcak havalarda dondurma iyi bir tercih olacaktır.

TAGS :