Kanser Kalkanı Besinler

POSTED BY Çağatay DEMİR | Nis, 25, 2017 |

Sebze ve meyvelerde bulunan kimyasal bileşiklerin insan sağlığına olumlu etkileri.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, sebze ve meyvelerde bulunan kimyasal bileşiklerin insan sağlığına olumlu etkilerini anlattı.

Kanser 200’den fazla türde olan bir hastalık grubu olup, kontrolsüz çoğalan ve yayılan anormal hücreler şeklinde tanımlanır. Kanserin görülme sıklığını iki temel faktör etkiler. Bunlar kalıtımsal faktörler ve çevresel faktörlerdir. Kalıtımsal faktörler, ailemizden aldığımız genetik mikrastır ve değişmesi mümkün değildir. Çevresel faktörler ise, sigara içimi, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği, obezite gibi faktörlerdir.

Aşağıdaki Birkaç Madde Kanserden %75-80 Oranında Korunmanızı Sağlayacaktır!

  • Günde en az 5 porsiyon çeşitli renkte meyve ve sebze tüketin
  • Sağlıklı kilonuzu sürdürebilmek için kalorisi düşük yiyecek ve içecekler tercih edin
  • İşlenmiş tahıl ürünleri yerine, tam tahıllı ürünleri tercih edin
  • Kırmızı et tüketimini sınırlandırın, işlenmiş et ürünleri (sucuk, salam, sosis, hazır köfte vs.) tüketmeyin
  • Sigara içmeyin
  • Haftada 5 gün en az 30 dk. lık orta derecede fiziksel aktivite yapın
  • Sağlıklı kilonuzu hayatınız boyunca sürdürün

İşte kansere karşı savaşta birkaç etkili besin.

Domatesin Gücü

Antikanserojen aktivite gösteren karotenoidlerden biri olan likopen, domateste bulunan vitamin A benzeri bir bileşik olup prostat, meme ve akciğer gibi bazı kanser türlerinde kanser riskini azalttığı yönünde araştırmalar mevcuttur. Likopenin en iyi kaynağı domatesten yapılmış ürünlerdir. Likopen karpuz, greyfurt ve kayısı gibi kırmızı meyve ve sebzelerde de bulunur.

Karoten Zengini Mandalina

Mandalinanın karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalığı riskini azalttığı, mandalina suyu içen hepatit hastalarının ise karaciğer kanserine yakalanmadıkları tespit edildi.

Brokoli, Karnabahar, Lahana ve Brüksel Lahanası

Kolon kanseri ve prostat kanseri riskini azaltan bu besinler, yüksek oranda C vitamini, beta-karoten, lif, kalsiyum, folik asit ve birçok fitokimyasal madde içerirler.

Geçmiş Yılların İlacı, Sarımsak

Sarımsak yüksek miktarda saponin, fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminlerini içerir. Ayrıca sarımsağın antibakteriyel olduğu bilinmektedir. Sarımsaktan en iyi şekilde faydalanmanın yolu, çiğ olarak doğrayıp tüketmektir.

Antioksidan Deposu Üzüm

Üzüm içerdiği flavonoid bileşenlere bağlı olarak potansiyel antioksidan etkinlik gösterir.

Doğal Östrojen Hormonu Soya

Soyafasülyesi diğer bitkisel kaynaklı besinlere göre daha yüksek protein içermesinden dolayı, doymuş yağlardan zengin et ürünleri yerine tüketilmesi oldukça sağlıklı bir tercihtir. Soya sütü ve tofu da günlük beslenmede yer verilmesi gereken besinlerdir.

Kanser Hücrelerinin Büyümesini Engelleyen Yeşil Çay

Çaydaki antioksidan polifenolik bileşikler kanser ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Çayda bulunan temel antioksidan madde kateşindir. Bu bileşik, kanser hücrelerinin büyümesi için gerekli olan enzimi bloke ederek kanser hücrelerinin büyümesini önler. Bazı araştırmalar yeşil çayın prostat, mide ve yemek borusu kanser riskini azalttığını belgelemiştir.

TAGS :