Pestisitler de kilo yapar!

POSTED BY Çağatay DEMİR | Nis, 25, 2017 |

Pestisitlerin sizi yağ depolamaya programlandırdığı hiç aklınıza gelir miydi?

Besinlerde bulunan pestisit ve diğer kimyasal maddelerin hormonal aktivitenizi değiştirerek sizi yağ depolamaya programlandırdığı hiç aklınıza gelir miydi? Özellikle meyve ve sebze yetiştiriciliğinde kullanılan bu maddeler, yetiştirilen ürünün böcek, kemirgen ve diğer zararlılardan korunması ve yüksek verim elde etmek amacıyla kullanılıyor. Bu maddelerin uluslararası standartlarda kabul görmüş dozlardan daha fazla kullanılması, vücuttaki hormonal aktiviteyi değiştirerek kilo almaya neden olmasının yanında diğer birçok hastalığa da davetiye çıkartıyor.

Sağlıklı bir beslenmede olmazsa olmazlar arasında yer alan meyve ve sebzeleri terk edemeyeceğimize göre aşağıdaki önerilere bir göz atın;

Meyve-sebze tüketme sanatı;

  • Pestisitlerden kurtulmanın en iyi yolu meyve ve sebzelerin kabuğunu soymak olsa da, kabuk kısmında bulunan lif ve bazı vitaminlerin kaybına neden olacağı için bu yöntemi ancak bu besinleri doğru şekilde yıkayamadığınız zamanlarda kullanın.
  • Tere, roka, maydanoz gibi yapraklı sebzeleri kısa süre sirkeli suda beklettikten sonra, akan soğuk su altında tek tek yıkayın.
  • Elma, armut, salatalık, domates gibi kabuğu ile yenilebilen meyve ve sebzeleri belli bir süre su dolu kapta beklettikten sonra, fırça ile fırçalayarak yıkayın.

Eğer mümkünse organik sebze ve meyve tüketin!

Özelikle son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan meyve-sebze yıkamak için özel tasarlanmış solüsyonlar, günümüz şartlarında aslında en uygun meyve-sebze yıkama aracı olarak görünüyor. Bu solüsyonları kullanma talimatına uygun olarak kullanarak pestisitlerden ve diğer kimyasal kalıntılardan kurtulmanız mümkün.

TAGS :